Svátek má: Julie

Zprávy

Velikost textu:

Putin vyloučil účast Turecka na útoku dronů na Hmeymin!

Putin vyloučil účast Turecka na útoku dronů na Hmeymin!

Rusku jsou známi organizátoři útoků bezpilotních letounů na ruské základny Hmeymim v Sýrii, a nebyli to Turci, pod jejichž kontrolou je Idlíb, z něhož byly drony vyslány, řekl ruský prezident Vladimir Putin.

Jeden z útočících dronů
12. ledna 2018 - 10:10

„Šlo o provokaci, a nebylo to Turci. A my víme, kdo to je, víme, jak a komu za tuto provokaci bylo zaplaceno,“ sdělil Putin na setkání s hlavními redaktory ruských médií, v odpovědi na otázku „Interfaxu“. Podle něj to mělo zasít svár mezi Ruskem Íránem a Tureckem.

Prezident poznamenal, že drony byly maskované jako domácí výroba, ale obsahovaly prvky high-tech technologií, která nemohly být vyrobena amatérským způsobem.

Upřesnil, že se to „týká radarových a naváděcích systémů z kosmu, systému přesného shozu  munice – shoz se prováděl automaticky, a samotný let byl naprogramován tak, aby se letadlo vrátilo na místo svého startu“.


„Pokud jde o samotné útoky, nemáme pochyb o tom, že byly dobře připraveny, víme, kdy a kde byly tyto letadla předány, a kolik," řekl prezident.

Předtím ruské ministerstvo obrany uvedlo, že ruská armáda 6. ledna v noci zabránila útoku 13 úderných dronů na ruské základny Hmeymin a Tartus v Sýrii. Deset bezpilotních letounů se blížilo k ruské letecké základně Hmeymin a dalších tři - k materiálové a technické podpoře ruského námořnictva v Tartusu. Sedm dronů bylo zničeno ruskými protiletadlovými raketovými a zbraňovými systémy „Pancir-S", dalších šest bylo zachyceno ruskými radioelektronickými jednotkami. Na kontrolované území mimo základnu byly posazeny tři drony, tři další byly zničeny pádem na zem. Odpovědnost za útok na základny byla položena na „Džebhat an Nusru".

Útok dronů vyvolal značnou nervozitu, protože to znamená, že teroristé disponují, podle vojenských odborníků, schopností zaútočit na vybrané cíle až ze vzdálenosti 100 kilometrů. A nemusí se jednat jen o Sýrii.


Ruská obrana rovněž uvedla, že v době útoku na Hmeymin bylo v blízkosti oblasti zjištěno průzkumné letadlo US Navy. Pentagon v reakci prohlásil, že nemá co do činění s útokem dronů na ruské základny. Podobně odmítavě se vyjádřila i Ukrajina.

(kou, prvnizpravy.cz, interfax.ru, foto: ruské mo)