Svátek má: Svatopluk

Zprávy

Velikost textu:

DN: Sestřelení IL-20 v Sýrii umožní Moskvě náležitý tlak na Izrael!

DN: Sestřelení IL-20 v Sýrii umožní Moskvě náležitý tlak na Izrael!

Velmi ostré reakce z Moskvy do incidentu se sestřeleným Il-20 v Sýrii vypovídají, že Rusko čekalo na příležitost přinutit Izrael, aby přešel do diplomatické obrany a začal dodržovat mnohem tvrdší rámec svých vojenských operací.

Benjamin Netanjahu, izraelský premiér
24. září 2018 - 11:05

Jak napsal deník Dagens Nyheter, s přihlédnutím jak nadcházejících voleb a skutečnosti, že Benjamin Netanjahu udělal dobré vztahy s Ruskem základním kamenem své regionální politiky, bude muset ustoupit buď Putinovi nebo svým voličům.

Před několika dny velitel izraelského letectva přijel do Moskvy s mnoha údaji o sestřelením syrskými sílami ruského letadla a 20, což vedlo ke smrti 15 lidí. Izraelští vyšetřovatelé položili vinu za sestřelené letadlo za nedostatečnou komunikaci mezi ruskými a syrskými leteckými silami, napsal Dagens Nyheter.

Tragédie nastala poté, co syrská vzdušná obrana reagovala na izraelské letadla, která bombardovala íránské síly poblíž ruských základen na pobřeží Středozemního moře. Podle Moskvy Izrael varoval své ruské kolegy o svých záměrech jen minutu před útokem, a proto Rusko nemělo čas kontaktovat syrskou stranu.
 
Ačkoli zpočátku ruský prezident Vladimir Putin sňal vinu z Izraele za tento incident, nyní se ruská rétorika stala ostřejší. Nejvážnější obvinění z ruské strany bylo tvrzení, že izraelští piloti ve dvojici při bombardování cílů na území Sýrie, záměrně vystavili pomalé ruské letadlo syrské palbě.

 
„Jak je tomu skutečně vědí zodpovědné osoby na obou stranách. Ale ve skutečnosti se krize dotýká mnohem složitější otázky: „Jak dlouho Moskva umožní Izraeli bombardovat ruské spojence v zemi, kde si nárokuje poslední slovo?“ klade otázku švédský list.
 
Podle Dagens Nyheter, ostrá ruská reakce ukazuje, že Moskva čekala na příležitost, aby izraelští diplomaté přešli do defenzivy a aby se Tel Aviv držel mnohem přísnějšího rámce pro své operace. Kromě toho je hlavní ruský spojenec Írán velmi nespokojen s tím, že Putin dává Izraeli příležitost jednat proti silám Teheránu.
 
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu a ministr obrany Avigdor Lieberman s Ruskem vytvořili dobré vztahy jako základní kámen své regionální strategie. Současně slíbili, že Íránu neposkytnou poskytovat okamžik klidu, pokud bude provádět vojenské operace v Sýrii. Za rok se budou v Izraeli konat volby; současně Netanjahu s pomocí neustálých útoků na Írán vytvořil o sobě představu nezlomného obránce země. Nyní je nucen ustoupit - buď Putinovi, nebo svým voličům, shrnul Dagens Nyheter.

(kou, prvnizpravy.cz, dn.se, foto: arch.)