Svátek má: Leona

Komentáře

Evžen Tošenovský

Poslanec Evropského parlamentu (ODS)

Obchodní válka s USA by české oceláře bolela

Americký prezident Donald Trump podepsal uvalení cel ve výši 25 procent na dovoz oceli a 10 procent na dovoz hliníku. Výjimku mají v tuto chvíli pouze Kanada a Mexiko.

Je to nešťastné rozhodnutí, které vyvolává v mezinárodním obchodu zbytečné emoce a ohrožuje pracovní místa na obou stranách Atlantiku. Evropa musí udělat vše pro dosažení dohody dříve, než se spustí dominový efekt.

Dopad na náš ocelářský průmysl může být dramatický, a to zvláště po velmi silných regulacích v oblasti CO2 a omezení použití uhlí. Již dnes je situace v ocelářství skutečně na hraně. Málokdo si uvědomuje, že ocel je v podstatě strategickou surovinou, nepostradatelnou například v dopravě nebo stavebnictví. Proto je tak důležité udržet výrobní kapacitu i v České republice.

Altmaier: Německá auta jsou úspěšná všude, do USA je vozit nemusíme!

Američany vedly k jejich rozhodnutí určité obavy. Odpovědnost teď leží na Evropské komisi, ta je teď musí rozptýlit a nastavit obchodní pravidla výhodná pro obě strany. Je ale zřejmé, že problém celosvětové nadprodukce oceli se dá vyřešit jen dohodou všech globálních hráčů, včetně Číny.

 Evžen Tošenovský